Víte, co je "pišingr"?

10.11.2018

Když jsme s mamčou seděly v kuchyni a bavily se o tom, jaký první "medový" recept dát na mé stránky, takový nějaký jednoduchý, ne moc pracný, ale dobrý, prohlásil můj taťka: PIŠINGR! Já ten výraz moc neznala (nebo znala, ale nevěděla, co si za tím přesně představit). A mamka jak se zdálo, také ne. A tak nám popsal oblíbený moučník svého dětství. Mým dětem se název okamžitě zalíbil, společně hopsají po kuchyni a volají: My chceme pišingr! 

Ajóóó, já už vím, povídá mamka. Když jste byli malí, (rozuměj já a můj starší brácha), dělávali jsme jej někdy také. Ale ten název, ten už si fakt nepamatuju. Rozhodně to nebyl moučník mého (rozuměj mamčina) dětství. U nás se nepečené moučníky NIKDY nedělaly. Jen úlky ve vánočním cukroví. 

A tak jsem zapátrala na internetu a ke svému velkému údivu ten název našla.

Pišingr je výraz, jenž se vžil pro označení sladkých, většinou slepovaných, oplatek. Název pochází od stejnojmenné rakouské firmy vídeňského cukráře Oskara Pischingera (1863-1919)

A na www.toprecepty.cz jsem našla recept na Bratislavský pischinger. Jenže. Co naše děti na medu? Ale mamča si ví rady. A už plánuje...jak to udělat, co budeme potřebovat... Děda dostává úkol obejít všechny možné obchody a supermarkety a oplatky sehnat. Jsou ale oplatky vůbec k dostání? Jsou. Sice obdélnékového tvaru, ne kulaté, jak si je pamatujeme. Ale jsou. Mamča okamžitě kontroluje složení. Naštěstí (nebo hohužel) konstatuje, že tohle udělat nedokáže, ale složení není žádná hrůza. Takže je rozhodnuto.

Tak jdeme na recept, upravený pro naše potřeby - bez jediného zrníčka cukru, přesto vynikající a dobrý tak, že první vyrobený pišingr zmizel rychlostí blesku dřív, než jsem jej stihla nafotit.


200 g másla pokojové teploty

120 - 150 g tekutý MED - při použití karobu postačí 120g

150 - 200 g ořechů dle vaší volby vlašské nebo lískové

6 - 8 ks obdélníkové dortové oplatky

1 KL (kávová lžička) domácího vanilkového extraktu nebo vanilkový lusk

1 vrchovatá lžíce karobu nebo nepraženého kakaa

1 sklenice domácí pevné marmelády s medem - nemusí být, můžeme namazat jen krémem

čokoláda na zdobení dle vaší volby a zaměření, nejlépe domácí bez cukru (nemusí být) 

Nejdříve si připravíme oříšky

Zapneme troubu na 120 stupňů. Oříšky dle naší volby vysypeme na plech a dáme na cca 10 minut do trouby. Průběžně je kontrolujeme a zkoušíme, jestli se dají sloupnout slupky. Pokud ano, plech vyndáme a ihned slupky z oříšků sloupneme. Máme dvě možnosti. Nabereme je do čisté utěrky kterou promneme a poté oříšky vysypeme. Nebo to děláme bez utěrky, oříšky nabereme do obou rukou (pozor, pálí to) a proti sobě v rukách promneme. Děláme to po částech. Pracné, ale výsledkem jsou oříšky s nádhernou, jemnou, zvýrazněnou oříškovou chutí. Když někde zůstanou malé kousky slupky, nevadí. Na výslednou chuť to nemá žádný vliv. Oříšky pomeleme. Ne v robotu, ale klasickým mlýnkem na ořechy nebo strouhanku. Z robotu jsou kousky nestejnoměrné a v nádivce by nám dělaly neplechu. Pokud je rozdrtíte v robotu, musíte většší kousky oříšků odstranit. 

Oříšková náplň

Změklé máslo vyšleháme s tekutým medem. Medu dáme nejdříve méně, krém můžeme dosladit podle své chuti až nakonec. Přidáme zrníčka z jednoho vanilkového lusku nebo vanilkový extrakt, karob nebo kakao a postupně vmícháme mleté ořechy. MEDU neuvádím přesné množství, protože závisí na druhu použitého kakaa. Pokud použijeme karob, který je přirozeně sladký, postačí medu 120g. Náplň důkladně promícháme, pokud se nám zdá řídká, přidáme ořechy. Dáme ji do lednice trochu ztuhnout, aby se nám lepe mazala na oplatky.

Plnění oplatků

Na kuchyňskou linku si dáme pečící papír. Na něj položíme oplatek a namažeme máslovým krémem. Přiložíme další oplatek, ten namažeme marmeládou a tak postupujeme dál. Střídáme vrstvu marmelády a oříškové náplně. Ideální počet oplatek při plnění je 6 ks, lépe se nám krájí. Uvedené množství krému postačí při střídání s marmeládou na 8 ks oplatků. Začínáme máslovým krémem. Poslední oplatek (šestý nebo osmý) nemažeme.

Natřené oplatky zabalíme do potravinářské folie nebo pečícího papíru, zatížíme a dáme do lednice nebo do chladna ztuhnout, nejlépe do druhého dne. Můžeme dát i na pár hodin do mrazáku. Ztuhlý moučník poléváme čokoládou nebo zdobíme čokoládou cik - cak a krájíme nožem (nejlépe zubatým) na libovolné tvary, obdélníčky, trojhránky.

Můžeme také nejdříve nakrájet a potom v čokoládě namočit rohy nebo část tvaru. Nebo s nimi nedělat vůbec nic, jen  nakrájet. My jej snědli jen nakrájený (vyndaný z mrazáku se vroubkovaným nožem krájel bezvadně). Polévat nebylo co .....

Nakyslá chuť domácí marmelády z modrých rynglí s medem, opražené a oloupané vlašské ořechy, lipový med se stále znatelnou vůní lipových květů a lahodná chuť dobrého másla, to vše spojené neutrální chutí oplatek vytvořilo jednoduchý, lahodný moučník.

Naše rodina doporučuje

Nepolévejte čokoládou. Tou ať polévají jen opravdoví milovníci čokolády, kteří by ji jedli třeba i s knedlíkem jako omáčku! Čokoláda změní jeho chuť a potlačí jemné oříšky, med, máslo i aromatickou marmeládu - přesně ty chutě, které dělají z jednoduchého moučníku lahůdku ke kávě nebo jen tak "na mlsání".