Domácí kompoty s medem

16.06.2019

KOMPOTY S MEDEM? Ano, s medem. JDE TO a dokonce se nekazí. Kompoty stejně jako marmelády, džemy a želé můžeme vyrobit s medem. Také je možné nahradit medem jen část cukru. Záleží na našich možnostech i našem zaměření, nebo zdravotním omezení.

Přesto, že se u nás doma dnes vyrábí jen kompoty meruňkové nebo švestkové (na koláče v zimě), pamatuji z dětství od babičky kompoty hruškové, angreštové, jahodové, malinové, rynglové, broskvové. Nebo míchané, zpravidla ze dvou druhů ovoce, většinou světlého a tmavého. Ty jsem jako dítě neměla vůbec ráda a babička se na mě vždycky zlobila, že jsem moc "vybíravá". Jak by ne! Bylo to v době, kdy v zimě byly k dostání v obchodech jen kompoty a o čerstvém (nebo mraženém) ovoci a zelenině se nám v tu dobu ani nezdálo.... 


Zavařovat s medem můžeme několika způsoby


Zavařování ovoce v medovém nálevu - příprava nálevu

Ovoce naskládané ve sklenicích zaléváme co nejdříve připraveným medovým nálevem. Proto si jej připravíme předemMnožství medu při přípravě nálevu není možné předem přesně určit. Záleží na zralosti a kyselosti ovoce a také na naší chuti. Sladivost je v porovnání s cukrem menší asi o ¼. Proto v medovém nálevu zavařujeme ovoce méně kyselé a dobře zralé, až mírně přezrálé. Potom je zpravidla dostačující 200 - 400 g medu na jeden litr vody.

MED rozpustíme v horké vodě a po dokonalém rozpuštění připravené ovoce ihned zalejeme. Pokud se nám na povrchu medového roztoku vytvoří pěna, odstraníme ji. Sterilace je stejná, jak u cukerného nálevu.


Zavařování v medovém nálevu a ovocné šťávě

Medový nálev můžeme částečně nahradit ovocnou šťávou z ovoce, které kompotujeme, nebo šťávou z ovoce jiného druhu. Pokud je šťáva sladká, medu přidáme do nálevu jen v minimálním množství dle naší chuti.

Sterilace je stejná, jak u cukerného nálevu.


Zavařování v medu

Pokud máme levný zdroj medu, nebo použití medu preferujeme před cukrem, můžeme při sterilaci ve vlastní šťávě přidat MED neředěný. Při tomto způsobu se med při sterilaci smíchá s uvolněnou šťávou z ovoce. Dávky medu na jednu litrovou sklenici bývají 100 - 150 g medu, záleží na kyselosti ovoce a naší chuti.

Sterilace těchto kompotů musí být o ½ času delší, než při zavařování ve sladkém nálevu.


Zavařování ve vlastní šťávě s přidáním minimálního množství medu

Ovoce můžeme také zavařit je ve vlastní šťávě s přidáním minimálního množství medu, tj 50 - 150 g medu na 1 kg ovoce. Množství medu se opět řídí sladkostí ovoce a naší chutí. Při tomto způsobu je vhodné připravené ovoce dát do nádoby, přidat množství medu dle naší volby, dobře promíchat a nechat do druhého dne. Ovoce pustí šťávu a nasaje sladkost. Další den zavaříme.

Sterilace těchto kompotů musí být o ½ času delší, než při zavařování ve sladkém nálevu.


Příprava ovoce při zavařování s medem

Oprané a očištěné ovoce podle druhu odstopkujeme, rozpůlíme, zbavíme pecky, oloupneme slupku, případně pokrájíme a ihned ponoříme do studené vody. Je lepší, když do vody dáme na 1 litr 2 - 3 g kyseliny citronové, aby ovoce nezhnědlo. Hodně tvrdé plody předvaříme do poloměkké konzistence.

Ovoce připravené na zavařování naskládáme nebo volně nasypeme do sklenic. Sklenice i víčka si připravíme předem. Postup je stejný, jak při přípravě obalů na výrobu marmelády. Podrobný návod najdete v článku UŽITEČNÉ RADY PRO ÚSPĚŠNÉ ZAVAŘOVÁNÍ.

Naplněné sklenice zaléváme nálevem (může být i horký), ihned zavíráme a co nejdříve sterilujeme. Při přitisknutí víčka musí být mezi víčkem a povrchem nálevu prostor alespoň 1 centimetr, aby nálev během sterilace nepřetékal ze sklenice.


Sterilace ve vodní nebo parní lázni při zavařování v medovém nálevu

Sterilace musí být provedena správně, jinak nám ovoce začne ve sklenicích plesnivět nebo kvasit. Sterilovat můžeme v různých hrncích nebo nádobách, ale také v elektrické, plynové nebo sporákové troubě. U nás doma zavařujeme v posledních letech v elektrickém zavařovacím hrnci (dříve v obyčejném zavařovacím hrnci s teploměrem na zasunutí doprostřed hrnce). S jiným způsobem zavařování nemáme zkušenosti.


Délka zavařování a teplota

Zavařovací hrnec naplníme sklenicemi a zalijeme vodou.

Při sterilování kompotů v 0,7 až jednolitrových sklenicích sterilujeme minimálně:

  • 20 minut při teplotě vodní lázně 80 stupňů Celsia
  • 15 minut při teplotě vodní lázně 85 stupňů Celsia
  • 10 minut při teplotě vodní lázně 90 stupňů Celsia

Sklenice 0,3 litru - 0,5 litru sterilujeme 15 minut při teplotě 80 stupňů Celsia.

Také u zavařování je potřeba řídit se tím, v jaké zralosti a tvrdosti ovoce máme. Po uplynutí doby sterilace uložíme sklenice na suchou podložku a necháme nepřikryté volně vychladnout.  Vychladlé kompoty obrátíme dnem vzhůru, abychom zkontrolovali přichycení víčka. Pokud nám nálev vytéká, sklenici uchováme v lednici a v krátké době spotřebujeme, nebo sklenici uzavřeme novým víčkem a znovu zavaříme.

Označení a uskladnění kompotů je totožné, jak u marmelád a najdete je v článku na mém blogu UŽITEČNÉ RADY PRO ÚSPĚŠNÉ ZAVAŘOVÁNÍ.


Znovu připomínám!

Pokud se vám výrobky kazí, není to proto, že tam není cukr!

Příčiny plesnivění nebo kvašení výrobků:

  • nedostatečná sterilace kompotu
  • použití špatných (starých) víček nebo gumiček, které jsme nepřevařili
  • nedostatečně vymyté a sterilované sklenice
  • nečistota při plnění sklenic, nedostatečně umyté ovoce
  • špatně utěsněné víčko


USKLADNĚNÉ kompoty průběžně kontrolujeme a ty, na kterých se objeví plíseň, nemilosrdně vyhodíme. Pokud se zavařováním začínáte, nenechte se odradit dílčími neúspěchy.

Za meruňkový koláč s tvarohem a posypkou, který upečete ve studené lednové neděli vás bude rodina MILOVAT! Nebojte se, drobné nedostatky v podobě několika rozvařených půlek meruněk lehce schováte pod máslovou posypku :) Výsledek bude dokonalý, vzhledově i chuťově.