VIŠNĚ nebo TŘEŠNĚ kandované v medu

21.06.2019

Kandované ovoce se u nás doma nikdy nekupovalo. Na oblíbené marokánky používala moje máma domácí kandovanou dýni a citronovou nebo pomerančovou kůru. Až přijde čas dýní, najdete recept na mém blogu. Broskvový džem s kandovanou višní je jedním z receptů, který je v mém ebooku "Vůně léta schovaná do skleničky". UKÁZKA eBook Vůně léta

Chcete si také vyzkoušet kandovat ovoce v TROCHU zdravější variantě než s klasickým cukrem? Pak si mimo ovoce a medu musíte připravit ještě ČAS a TRPĚLIVOST. Pokud jste maminka, pak máte trpělivosti jistě dost. Tu trénujete se svými dětmi stejně jako já DENNĚ.

A kolik toho času budete potřebovat? Cca 10 - 15 minut denně po dobu minimálně jednoho týdne...že to dáte? Že to nic není? Tak JDEME NA TO!

_____________________________________________________________________________________________________________________________

Princip je jednoduchý, doba přípravy zdlouhavá. Při KANDOVÁNÍ dochází k postupnému proslazování ovoce a nahrazování ovocné šťávy cukerným roztokem. Při kandování višní nebo třešní máme dvě možnosti:

Kandovat je celé, s peckou a tím pádem i s červíčky. Pokud Vám nevadí, pak je potřeba ovoce na několika místech propíchnout, aby se sladký roztok dostal dovnitř.

Nebo je poctivě vypeckovat, šťávu zachytit, odstranit všechny červíčky a potom kandovat.

Co budeme potřebovat

1 kg třešní nebo višní

1 litr vody

500 g MEDU

šťáva z jednoho citronu (můžete nahradit kyselinou citronovou nebo askorbovou)

kůra z jednoho BIO CITRONU (nemusí být)

1 svítek skořice nebo jiné koření dle Vaší chuti např. badyán, hřebíček nebo MIX koření

několik zrníček soli (pro zvýraznění sladké chuti ovoce)

Jak na to

Třešně nebo višně propláchneme vodou, odstopkujeme, vypeckujeme. 500 ml vody svaříme s 250 g medu a skořicí. Odstraníme pěnu. Citrony nejlépe BIO důkladně omyjeme. Kůru z jednoho citronu (jen horní, žlutou část) seškrábneme škrabkou na brambory, nakrájíme na malé kousky nebo proužky a spolu s citronovou šťávou přidáme k připravenému ovoci.

Připravené ovoce vhodíme do horkého medového nálevu. Pokud děláme třešně, v nálevu je krátce povaříme. Převaříme druhých 500 ml vody, kterou nalijeme k ovoci v medovém nálevu, ale jen v takovém množství, aby bylo ovoce v nálevu ponořené. Necháme stát v chladu do druhého dne.

Druhý den ovoce přecedíme, medovou vodu přivedeme k varu a ovoce horkým nálevem opět přelijeme. Třetí a čtvrtý den uděláme totéž. Pátý den přidáme druhou půlku medu, případně zbytek vody a nálev přivedeme k varu. Horkým zalijeme ovoce. Celkem takto převaříme nálev a přelijeme ovoce 10 dnů za sebou, minimálně však týden. Po celou dobu necháme svitek skořice i citronovou kůru v třešních. Poslední den ovoce scedíme, necháme na sítku okapat a rozprostřené na mřížce nebo jiné podložce necháme volně oschnout. Můžeme je také usušit v otevřené troubě na pečícím papíru nebo usušit v sušičce. Uskladníme ve sklenici v chladné spíži.

POZOR! Usušené ovoce bude stále lepit. Můžeme je lehce poprášit kyselinou askorbovou nebo citronovou. Pro rychlejší spotřebu nebo použití do moučníků posypeme rozprostřené ovoce kokosovou nebo mandlovou moukou.

Medový sirup, který nám zůstane z kandování, použijeme při výrobě limonády. Přidáme citronovou nebo pomerančovou šťávu a lístky meduňky, máty nebo jiných aromatických bylinek vhodných pro děti.

Kandovanou třešni nebo višni můžeme namočit do kvalitní hořké nebo mléčné čokolády a máme tak vynikající dobrotu pro děti i dospělé.

Pokud chceme uchovat kandované kousky ovoce, které budeme používat na zdobení moučníků, proložíme je pečícím papírem nebo potravinovou folií a uskladníme v plastových nebo skleněných krabičkách.

Garantuji Vám, že slaďoučké kandované třešničky ukryté na dně sklenice s letní limonádou, přinutí všechny děti (i ty, které odmítají pít i v nejparnějším létě) vypít sklenici až do dna.

P.S. MARNĚ přemýšlím, jak nahradit slovo "přinutí". Nevím, jestli to máte také tak, ale moje děti my dospělí k ničemu nepřinutíme. K prozkoumání té sladké, malé dobroty ukryté na dně skleničky, je přinutí jedině ZVĚDAVOST.